Wycieczka historyczna – Nową Hutą

Pewnego jesiennego poranka, kiedy liście na drzewach przybierały już żółtą barwę, nasza klasa (3E) wybrała się z Panem Ryszardem Nowakiem na wycieczkę pozwalającą lepiej poznać uroki i historię Nowej Huty. Podczas wycieczki towarzyszył nam pies Pana Nowaka o imieniu Klodo.

Wycieczka rozpoczęła się przy XII LO, które znajduje się w pobliżu Czyżyn. W średniowieczu Czyżyny były wsią kościelna, cysterską. Liczba mieszkańców Nowej Huty, która została wybudowana w 1949 roku, wynosi 1/4 liczby mieszkańców całego Krakowa (około 202 tysięcy).

Obok XII LO znajduje się park, który powstawał w latach 1959-61 i zajmuje powierzchnię trochę mniejszą niż 3 hektary. Choć park jest znany jako “Wiśniowy sad”, nie znajdziemy w jego obrębie żadnej wiśni – twórcy parku nawiązali do dramatu rosyjskiego pisarza Antona Czechowa i jego dzieła „Wiśniowy sad”.

Następnym punktem wycieczki były Łąki Nowohuckie, zajmujące powierzchnię około 57 hektarów. Znajduje się tam starorzecze (dawny ciek) Wisły w XVIII wieku, które po powodzi zostało odcięte od głównego nurtu. Teraz zbiornik jest zarośnięty roślinami bagiennymi. Łąki Nowohuckie należą do Ogólnoeuropejskiej sieci obszarów „Natura 2000”. Program ten chroni 370 gatunków roślin, 37 gatunków ptaków oraz zwierzęta, takie jak dziki czy sarny.

Podczas spaceru widzieliśmy również szpital im. Stefana Żeromskiego, który działa od 1954 roku i został zaprojektowany przez Tadeusza Ptaszyckiego. Rocznie przyjmuje szpital ponad 100 tysięcy pacjentów. Warto też wspomnieć o elektrociepłowni działającej od 1970 roku i dostarczającej do naszej szkoły prąd, a w zimie również ciepło.

Mogiła – wieś duchowna, założona w XII wieku – jest własnością Opactwa Cystersów. Nazwa miejscowości wiąże się z legendą o Wandzie, która nie chcąc poślubić Niemca utopiła się w Wiśle. Od XV wieku Opactwo Cystersów pozostaje miejscem kultu i pielgrzymek, a gotycka budowla kościoła jest ozdobiona elementami roślinnymi. W środku kościoła znajduje się krzyż mogilski o wysokości 192 cm! W 1979 roku do Opactwa przyjechał w celu pielgrzymki papież Jan Paweł II.

Następnie odwiedziliśmy kościół św. Bartłomieja, który jest najstarszym drewnianym trzynawowym kościołem, a jego dzwonnica została wybudowana w XVIII wieku. Po pożarze w XV wieku, kościół został wzniesiony i zachowany do dziś.

Kościół Jana Chrzciciela jest drugim drewnianym kościołem, który został wzniesiony w pierwszej połowie XVII w. Najpierw znajdował się w Jaworniku, lecz postanowiono w latach 80-tych rozebrać kościół i go przenieść do Krzesławic.

Kolejny punkt to Dworek Matejki otoczony 4-hektarowym parkiem! Jest to typowo parterowa rezydencja wiejska z dobudówką, w której się mieściły pracownie Jana Matejki.

Zakończenie naszej wycieczki odbyło się nad Zalewem Nowohuckim, który od 1957 roku służył jako miejsce rekreacji oraz rezerwa wody dla Kombinatu. Na początku XXI wieku odmulono dno zbiornika i utwardzono jego brzegi. Odnowiono alejki, postawiono nowe ławki, zainstalowano oświetlenie.

Mieliśmy okazję spróbować przepysznych lodów sprzedawanych na terenie Zalewu, które serdecznie polecamy! Bardzo dziękujemy Panu Ryszardowi za tą przyjemną wycieczkę!

Emilia Budek i Anhelina Mykhalchyshyna 3E