Jan Chmielek – legenda naszego liceum

Jest w naszym szkolnym gronie Osoba Niezwykła. Pan Jan Chmielek urodził się w 1945 r. w Krakowie. W 1965 r. ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem – kierunek rzeźba. Jego nauczycielami byli m.in. Władysław Hasior, Antoni Rząsa, Tadeusz Brzozowski, Arkadiusz Waloch. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie oraz ukończył studia podyplomowe na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Przez 39 lat (1967-2006) był nauczycielem w naszej Szkole. Ale nie rozstał się z nami! Od tamtego czasu prowadził punkt ksero dla uczniów i jednocześnie obsługuje ksero dla nauczycieli. Jest z nami prawie codziennie, pomaga, zawsze życzliwy i serdeczny. Z podziwem patrzymy na proces twórczy rzeźb – często w budynku naszej Szkoły. Jan Chmielek fascynuje się także fotografią, którą traktuje jako dokumentację i inspirację twórczą. W Kronice Szkolnej są dziesiątki zdjęć Jego autorstwa. W drewnie wykonuje prace o tematyce sakralnej. Prace autora znajdują się między innymi w kościele Św. Jadwigi Królowej w Krakowie, w kościele Św. Floriana w Krakowie, w Niemczech – Trewirze (Trier) oraz w zbiorach prywatnych. 11 października, w dniu szkolnych obchodów Dnia Edukacja Narodowej, Pan Chmielek przekazał Szkole swoje dzieło: popiersie naszego Patrona. To piękny i wzruszający gest. Jan Chmielek zapowiedział wprawdzie (po ponad 57 latach spędzonych ze społecznością XII LO) powolne rozstanie ze Szkołą, ale absolutnie nie przyjmujemy tego do wiadomości!