Dwunastka w Muzeum Lotnictwa Polskiego

W dniu 19 grudnia 2023 roku uczniowie klas 2C i 3E pod troskliwą opieką wychowawców, Pani Agnieszki Świątek i Pana Bartosza Matrasa, wraz z zastępcą Dyrektora Adamem Majcherkiem, odwiedzili Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Uczestniczyli w prezentacji prac plastycznych wykonanych pod kierunkiem Stanisława Szarka w ramach działalności Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu. Stanisław Szarek to znany sądecki artysta, pedagog doceniany przez młodzież, na wniosek której otrzymał Order Uśmiechu. Temat prac był ściśle związany z profilem Muzeum i nawiązywał do projektu „Magia lotu braci Wright – 120. rocznica pierwszego lotu Flyera I”. Bowiem dokładnie 17 grudnia obchodzono rocznicę tego pionierskiego lotu. Dokonania braci, jak zwykle ze swadą, przedstawił Jan Hoffman, znawca i popularyzator historii konstrukcji lotniczych, wieloletni kierownik Działu Edukacji i Upowszechniania Muzealiów MLP.

Po wysłuchaniu fascynujących okoliczności historycznego lotu i obejrzeniu prezentowanych prac uczniowie udali się razem z przewodnikami MLP na zwiedzanie eksponatów zgromadzonych w muzealnych hangarach. Bo to właśnie tam można było uświadomić sobie jaki postęp cywilizacyjny w lotnictwie dokonał się od czasu pierwszego lotu braci Wright do naszych czasów.