Berlińska (i nie tylko) przygoda

Berlin – miasto określane mianem ciekawego, miasto gdzie wydarzyło się wiele rzeczy mających wpływ nie tylko na historię Niemiec, ale także i na naszą – polską. To wreszcie miasto, do którego na turystyczną przygodę na przełomie maja i czerwca 2023 roku wybrała się 44 osobowa grupa uczniów i nauczycieli Dwunastki…

Jeden – jak jedna wycieczka w dniach 30 maja – 2 czerwca 2023

Dwa – jak dwie klasy – wyruszyły zespoły klas 2F i 3C

Trzy – jak trzy miasta i trzy Przewodniczki – Berlin (Pani Iza), Poczdam (Pani Kasia), Drezno (Pani Jola)

Cztery – jak cztery dni pod opieką czterech Opiekunów

Było ciekawie, pouczająco, interesująco, a nawet ekscytująco. Pyszna, słoneczna pogoda dopełniła całości wrażeń, czyniąc piesze wędrówki po kolejnych miastach i zabytkach ciepłymi i przyjemnymi chwilami. Słowa nie opiszą tego co przez cztery dni przeżyliśmy. Mogą tylko opisać miejsca, gdzie stanęły nasze stopy…

I tak w telegraficznym skrócie:

W Berlinie – Muzeum Techniki, Check-point Charlie, Aleksander Platz, Aleja Unter den Linden z reprezentacyjną zabudową, jak Katedra, Nowy Odwach, Opera, Brama Brandenburska i Reichstag, Pomnik Holocaustu, Potsdamer Platz oraz Sony-Center i oczywiście Muzeum Pergamonu 🙂 Rzuciliśmy też okiem na fragmenty Muru Berlińskiego – niemego świadka powojennej historii XX wieku oraz różnicę w zabudowie i stylu architektonicznym między częścią wschodnią i zachodnią Berlina.

W Poczdamie – Dzielnica Rosyjska, Dzielnica Holenderska, spacer po parku kompleksu pałacowo – parkowego Sanssouci, zwiedzanie Pałacu Cecilienhof – tego, w którym odbyła się Konferencja Poczdamska w 1945 roku.

W Dreźnie – zapoznaliśmy się z największymi atrakcjami Starego Miasta jak barokowy zespół pałacowy Zwinger, Katedra Św. Trójcy, Opera Sampera, malowidło ścienne „Orszak Książęcy” i posłuchaliśmy ciekawej opowieści o odbudowie miasta w stylu sprzed zniszczeń powstałych w czasie II Wojny Światowej.

Spacerów było mnóstwo, opowieści z wątkami historycznymi też niemało i niespodzianki także się na naszym wyjeździe przytrafiły. Autokar postanowił sobie odpocząć na chwilę od odpalania silnika, czym sprawił nam nieplanowaną, ale bardzo przyjemną podróż koleją naziemną z Berlina Zachodniego do Berlina Wschodniego, gdzie znajdowało się miejsce naszego żywienia i noclegów.

Realizacja tak bogatego programu nie byłaby możliwa bez świetnej organizacji ze strony Biura Robinson Travel z Krakowa i zdyscyplinowanej postawy Wszystkich Uczestników – Droga Młodzieży, byliście wizytówką naszej Szkoły – tą najlepszą – dziękujemy!

Ogromne brawa należą się także naszemu Pilotowi, który służył nam całe cztery dni nie tylko ogromną wiedzą – wszak mieliśmy szczęście podróżować z autorem wielu dostępnych na rynku wydawniczym i w sieci przewodników turystycznych – lecz również siłą doświadczenia, które w każdej sytuacji, także kryzysowej dawały całej grupie poczucie bezpieczeństwa. Dziękujemy, Panie Pawle.

Wyjazd, chociaż już należy do przeszłości, pozostanie w naszej pamięci na długo. Wierzymy, że obrazy i emocje, które towarzyszyły każdemu z nas sprawią, że niektórzy zechcą wrócić w te miejsca już po zakończeniu nauki w XII LO do czego z serca zachęcamy.

A jakie to były obrazy? Zobaczcie sami w mini fotogalerii!