Przegląd Teatralny 2023

PRZEGLĄD ARTYSTYCZNY XII LO

W poniedziałek 27 marca w Międzynarodowym Dniu Teatru Dwunastka przeniosła się na scenę Teatru Ludowego w Krakowie. W ramach rokrocznej tradycji naszej Szkoły odbył się długo oczekiwany Przegląd Twórczości Artystycznej XII LO.

Był to festiwal teatru, tańca i występów wokalnych. Na widowni zgromadzili się tłumnie widzowie: uczniowie liceum, nauczyciele, przyjaciele szkoły oraz rodzice. Pokazom towarzyszyły silne emocje, magiczna atmosfera i duch rywalizacji. Repertuar był bardzo różnorodny a poziom wyrównany.

W programie spod znaku Melpomeny można było obejrzeć teatralne inscenizacje znanych obrazów filmowych czy seriali telewizyjnych („Harry Potter i więzień Azkabanu”, „Bohemian Rhapsody”, „Rodzinka.pl”), współczesne reinterpretacje utworów literackich (np. „Świtezianka”, „Kopciuszek XXI wieku”, „Cygańskie wesele Wyspiańskiego”, „Balladyna”, „Sierotka Marysia i siedmiu krasnoludków”) czy historie paramitologiczne („Olimp MMA”). Duże zainteresowanie wzbudziły spektakle autorskie nawiązujące do realiów życia szkolnego („Spotkanie po latach”, „Dzień Otwarty XII LO”). Ku zadowoleniu żywo reagującej Publiczności uzdolnieni uczniowie i uczennice zaprezentowali różnorodne klimaty i aranżacje sceniczne. Można było zanurzyć się w muzyce z „Gry o tron”, posłuchać występów wokalnych, zobaczyć popisy taneczne („Dance, dance, dance”, „Hiphopowe głowy”) i akrobatyczne, wysłuchać poezji w interpretacji recytatorek. Istna feeria form i nastrojów! W trakcie Przeglądu miały również miejsce momenty specjalne, jak np. oficjalne otwarcie Przeglądu (słowo od Pani Dyrektor), uroczyste, bo w oprawie wokalno-instrumentalnej, wręczenie nagród w konkursie plastycznym oraz liryczny, poruszający pokaz taneczny i kompozycja „Pamiętamy” do słów poezji ukraińskiej. W wielu projektach artystycznych udział wzięli goście współpracujący z uczniami i nauczycielami Dwunastki. Serdeczne dzięki za współudział w spotkaniu ze Sztuką!

Tradycyjnie swoje przedstawienie dała grupa nauczycieli XII LO. Występy pedagogów budzą zazwyczaj dużo emocji i wywołują salwy śmiechu. Działo się 🙂

Festiwal prowadzili, w lekkiej konwencji, uczniowie-konferansjerzy i konferansjerki, wprawiając się w sztukę publicznych wystąpień na scenie przed szerokim audytorium, wchodząc z nim w żywe interakcje. Dzień spędzony w teatrze przysporzył wielu wrażeń. Dla wielu stanowił okazję do debiutu scenicznego oraz był okazją do zaprezentowania swojego talentu lub temperamentu. Młodzież Dwunastki okazała się niezmiernie kreatywna i ambitna. Przygotowanie klasowych projektów teatralnych to także sposobność do integracji, rodzaj niezapomnianej na lata przygody z okresu Liceum.

Brawa dla wszystkich młodych Amatorów sztuki teatralnej i wokalnej, muzyki i tańca!

Specjalne podziękowania dla Pani Małgorzaty Nazarewicz, dzięki której tradycja Przeglądu Twórczości Artystycznej XII LO stała się żywa i aktualna. Podziękowania dla jury za śledzenie wydarzeń scenicznych, nauczycielom za opiekę i dyrekcji za wsparcie, widzom za współudział, Teatrowi Ludowemu za gościnne progi.

Jeszcze nie opadły emocje, a już wieść niesie, że wiele klas myśli o przyszłorocznej edycji… Muzy nie śpią 🙂

WERDYKT JURY:

Jury teatralne w składzie: Pani Dyrektor Szkoły, mgr Anna Konarska-Miazowska (Przewodnicząca), mgr Bartosz Matras oraz uczennice Aleksandra Kosińska i Emilia Witowska, po intensywnych obradach, przyznało następujące nagrody:

I miejsce: klasa 3A za spektakl pt. „Dzień w XII LO”,

II miejsce: klasa 2C za spektakl pt. „Spotkanie po latach”,

III miejsce: klasa 1A za spektakl pt. „Świtezianka”,

wyróżnienie: klasa 2B za spektakl pt. „OLIMP MMA”.

Nagroda za najlepszą rolę żeńską trafia do Wiktorii Gardoń z klasy 2C, za najlepszą rolę męską zaś do Kamila Jopka z klasy 3C. Jury nagradza także klasę 2A za oryginalność muzyczną.

Prezentacje muzyczne oceniało jury w składzie:

Pan Dyrektor, mgr Adam Majcherek (przewodniczący), uczennica Hanna Tyrańska oraz uczeń Filip Grodowski i przyznało następujące nagrody:

I miejsce: „Hiphopowe Głowy”: Antoni Karbowniczek, Wiktor Piorunowicz z klasy 2C za stworzenie niepowtarzalnej atmosfery i autorskie teksty.

Wyróżnienie: Julia Siudak z klasy 2B.

Prezentacje taneczne oceniała mgr Małgorzata Nazarewicz:

I miejsce: Filip Bąk z klasy 2F z zespołem CIAMI za charyzmę i oddanie klimatu hip-hopu,

II miejsce: Kalina Bernatowicz z klasy 3A za piękne wprowadzenie w świat baletu,

III miejsce: Natalia Jakubowicz z klasy 2D za niebanalną gibkość i spektakularną technikę.

Wyróżnienie: za taniec w spektaklu „Dzień w XII LO” dla klasy 3A.


W głosowaniu na nagrodę publiczności udział wzięło 213 osób:
I miejsce: klasa 3A (89 głosów, 41,8%)
II miejsce: klasa 3C (36 głosów, 16,9%)
III miejsce: klasa 1A (27 głosów, 12,7%)

Gratulujemy najlepszym!

Wszystkim dziękujemy za czas przygotowań, zaangażowanie, kreatywność, dobrą zabawę!