Ślubowanie klas pierwszych i konkurs pieśni patriotycznych

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości odbyły się szkolne obchody. Tradycyjnie składały się z dwóch części. W pierwszej wspólnie o godzinie 11.11 odśpiewano hymn państwowy, a następnie uczniowie klas pierwszych ślubowali na sztandar szkoły, stając się pełnoprawnymi uczniami XII Liceum Ogólnokształcącego. W części drugiej odbył się konkurs pieśni patriotycznych. Na początku każda z klas pierwszych odśpiewała jedną zwrotkę pieśni „Legiony to…”, przy czym refren śpiewali wszyscy. Klasa 1A zaczęła stremowana, więc śpiew był przede wszystkim cichy, niemrawy. Ale już klasa B śpiewała swoją zwrotkę głośno i z przekonaniem. Klasa C znowu nie wykrzesała odwagi by śpiewać głośno, stąd ciężko było usłyszeć treść. Jak na sportowców przystało klasa D śpiewała donośnie, z przekonaniem i wyraźnie. Odważnie zaśpiewała swoją część klasa E, ale przeszarżowała, pogubiła rytm, przydarzył się także fałsz. Złożona w większości z męskich głosów klasa F raczej buczała a nie śpiewała, a melodia im nie przeszkadzała.

W drugiej części każda z klas przedstawiła interpretację wybranej przez siebie pieśni, poprzedzoną prezentacją autorów i okolicznościami jej powstania. „Rozkwitały pąki białych róż” to smutna pieśń i taka też był śpiew klasy A. Ale ten śpiew przy akompaniamencie pięciu instrumentów robił wrażenie, podobnie jak solo na skrzypcach na zakończenie. Poziom postanowiła trzymać klasa B. Jej występ był porywający, „Krakowiak Kościuszki” to przecież taniec, uczennice w strojach krakowskich wycinały figury jak rasowe tancerki. Bardzo trudną do śpiewania pieśń „Jeszcze jeden mazur dzisiaj” zaprezentowała klasa C. Wysokie partie i spowolnienia sprawiały kłopoty, występ nie przekonał. „Leguny w niebie” prezentowała klasa D – bez instrumentów, w zasadzie ze śpiewem solowym jednej z uczennic, reszta miała kłopoty nawet ze słowami. Zupełnie inaczej wyglądała interpretacja „Przybyli ułani pod okienko”. Pieśń wesoła, występ w dwugłosie damsko-męskim, żywiołowe tańce, z humorem i przytupem. Na koniec klasa F dość poprawnie odśpiewała „Na Wawel, na Wawel”.

Jury w składzie dyrektor Ryszard Nowak, Anna Konarska-Miazowska, Adam Majcherek, Magdalena Grudzień, Dorota Tulej-Malik i Ewa Majerczak jako przedstawiciel młodzieży podjęła niełatwą decyzję. Oto werdykt:

Konkurs Pieśni Patriotycznych stał na wysokim poziomie. Jury doceniło nie tylko wysokie zdolności wokalne, ale także udział instrumentalistów i tańce jako dodatkowy element ekspresji. Pierwsze miejsce i nagrodę w postaci 3 dni na wycieczkę szkolną zdobyła klasa 1B, drugą nagrodę dwóch dni wolnego przyznano klasie 1E, a trzecie miejsce zajęła klasa 1A i uzyskała jeden dzień wycieczkowy. Wyróżnienie postanowiono przyznać klasie 1C.