Z wizytą w auli Uniwersytetu Jagiellońskiego

27 listopada uczniowie klasy Ia(4) mieli okazję zmierzyć się z akademickim poziomem wykładów na temat starożytnej kultury. W ramach współpracy z Katedrą Komparatystyki Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego skorzystaliśmy z zaproszenia na konferencję naukową: CHARYTY – radość – wdzięk – optymizm. W trzech wysłuchanych przez nas wykładach szkolna wiedza dotycząca roli starożytnych Greków w tworzeniu podwalin kultury europejskiej nabrała nowych znaczeń. Charyty – boginie wdzięku, blasku, jasności i lśnienia – przypominają o tym, że „to, co piękne, jest też miłe”, że z powagą należy łączyć śmiech, a warunkiem szlachetności jest wielkoduszność. W związku z obecną w greckiej etyce jednością dobra i piękna, wdzięk Charyt zaskakująco skojarzony został z wdzięcznością. Wnioskiem była zachęta do czynienia bezinteresownego dobra, które zawsze wraca do człowieka.

Wyjście do Collegium Novum było też okazją do obejrzenia XIX-wiecznej, neogotyckiej siedziby Uniwersytetu Jagiellońskiego i zobaczenia pięknej auli z podkreślającymi jej znaczenie obrazami: „Astronomem Kopernikiem” Jana Matejki oraz portretami królów i rektorów.