Obóz dla Orłów

Tradycji musi stać się zadość i również w tym roku miał miejsce „Obóz dla Orłów”. W dniach 13-14 czerwca 2019 grupa najwybitniejszych uczniów z XII Liceum Ogólnokształcącego pojechała do Zakopanego, gdzie pod opieką p. Magdaleny Grudzień oraz p. Magdaleny Płocicy spędziła wyjątkowe chwile.

Przygodę rozpoczęliśmy w czwartek 13 czerwca już po godzinie 7 rano zbiórką na Dworcu Autobusowym w Krakowie. Na ten dzień zaplanowane mieliśmy zwiedzanie Jaskini Mroźnej oraz rekreacyjny spacer po Dolinie Strążyskiej. Pogoda dopisywała nam od samego początku. Wysokie temperatury dla niektórych były nieco dokuczliwe. Dzięki pobytowi w Jaskini mogliśmy się trochę schłodzić (ba, nawet bardzo), bo wewnątrz panuje stała temperatura 6°C a biały nalot na skałach przypominający szron potęgował uczucie chłodu. Od tego mroźnego mikroklimatu wywodzi się nazwa tej jaskini. Przeprawa przez jaskinię była dla niektórych niemałym wyzwaniem, ponieważ do wyjścia prowadził bardzo wąski korytarz, niekiedy trzeba było wręcz przejść na czworaka.

Po wyjściu z jaskini spacerowaliśmy po dolinkach, rozkoszując się wspaniałą tatrzańską przyrodą, urokliwymi widokami oraz rozmowami na wszelakie tematy. Wieczorem starczyło nam jeszcze sił, aby udać się do parku wodnego, gdzie oczywiście korzystaliśmy z atrakcji basenowych ale także zagraliśmy w kręgle.

W piątek 14 czerwca wyjechaliśmy kolejką linową na Kasprowy Wierch. Po 15 minutach podróży wagonikami byliśmy na szczycie – 1987 m n.p.m. Stamtąd podziwialiśmy cudowną panoramę Tatr. Po powrocie kolejką do Kuźnic nadeszła pora obiadowa. Polecono nam bardzo klimatyczną restauracyjkę, w której dania serwuje Rysiek a gotuje jego teściowa. Menu brzmiało dość abstrakcyjnie, ale bardzo oryginalne zarazem. Zamówiliśmy kwaśnicę, pomidorową i pierogi, które w błyskawicznym tempie podał nam na stół Rysiek – charyzmatyczny harleyowiec z bródką zaplecioną w warkocz, mówiący podhalańską gwarą.

Tak to wyglądała nasza podróż do stolicy Tatr a Obóz dla Orłów 2019 przeszedł do historii. Następna edycja już w przyszłym roku szkolnym.