Przegląd muzyczny 2019

Tegoroczny Przegląd Twórczości Artystycznej Młodzieży XII LO rozpoczął się od przeglądu muzycznego. W poniedziałek 1. kwietnia (to nie żart!) 2019 roku młodzież już od rana gromadziła się w Teatrze Ludowym, który stał się areną zmagań muzycznych i teatralnych.
Konkurs oceniany był przez kompetentne Jury, w skład którego weszli miłośnik mocnej nuty z-ca dyr. Adam Majcherek jako przewodniczący, Pani Prof. Katarzyna Bondyra znana z perfekcyjnego opanowania umiejętności śpiewu, Pan Prof. Marek Batorski jako jeden z filarów krakowskiej sceny jazzowej i nasza absolwentka, a jednocześnie laureatka dwóch przeglądów, Natalia Kurzyńska.
Zanim konkurs się na dobre rozpoczął wszyscy wykonawcy wspólnie odśpiewali szlagier Kabaretu Starszych Panów Piosenka jest dobra na wszystko. A jako pierwsza swoją interpretację piosenki Everything I Need z repertuaru Skyler Grey (z filmu Aquaman) wykonała Laura Luksa z klasy 2C. Mimo, że śpiewała jako pierwsza wcale po niej nie było widać tremy. Śpiewała czysto, choć jej interpretacja była dość monotonna, bo to i taka piosenka, a podkład to tylko senny fortepian. Za to Laura nie miała problemu z językiem angielskim, a całość robiła bardzo dobre wrażenie.
Agata Batko z klasy 1E jako jedyna wystąpiła ze swoim akompaniamentem na …ukulele! Ostatnio nie zdarza się to często, bo i instrumentalistów jakoś nie widujemy za często. Zaśpiewała All I Want Kodaline. Jej wykonanie może dzięki właśnie temu specyficznemu instrumentowi miało charakter szantowy. Śpiew krystalicznie czysty i wyrazisty zapowiada duże możliwości Agaty.
Nadine Chudaszek z klasy 1F swoją interpretację oscarowego Shallow z repertuaru Lady Gagi rozpoczęła dość nisko i monotonnie. Ale w drugiej części weszła w wyższe rejestry, w których udowodniła, że umie śpiewać. A miała trudne zadanie – zaśpiewać jak Lady Gaga!
Katarzyna Oleksy z klasy 2B (która od ubiegłorocznego występu zdążyła zostać przewodniczącą szkolnego samorządu uczniowskiego) wystąpiła w adekwatnej do Si jemais j’oublie ZAZ kreacji naśladującej paryżanina. Wyglądała jak rodowity Francuz i śpiewała tak dobrze jak wyglądała.
Skoczną piosenkę repertuaru Kasi Popowskiej Przyjdzie taki dzień zaśpiewała ubiegłoroczna laureatka przeglądu Nikola Dej z klasy 2B. Jej czysty głos i optymistyczny tekst porwał publiczność, która oklaskami jeszcze bardziej wspierała jej wykonanie. Udowodniła, że poprzedni sukces nie był przypadkiem.
Jedyny duet, który zaprezentował się podczas przeglądu tworzyły Joanna Gajdzik i Ewa Wiśniewska z klasy 2F. Zaprezentowały się niezwykle stylowo w interpretacji Zawsze tam gdzie ty Lady Pank. Obrazu dopełniała gitara V-wing, skóry w czerni i piecyk Fendera. I co prawda gitara nie brzmiała tak energetycznie jak u Borysewicza, to czuć było fascynację polską (!) muzyką rockową. To przełożyło się na aplauz publiczności i porwanie jej do wspólnej zabawy.

doc

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Werdykt jury przeglądu muzycznego:

Jury przeglądu muzycznego 2019 gratuluje wszystkim występującym odwagi. Jednocześnie zaprasza do przyszłorocznych zmagań jeszcze większą grupę wykonawców. Jury wyraża jednocześnie ubolewanie z powodu małej ilości instrumentalistów, którzy zaprezentowali się na scenie.

Jury postanowiło przyznać:

I nagrodę dla Laury Luksa z klasy 2C za podjęcie się interpretacji trudnego utworu i z powodzeniem podołaniu temu wyzwaniu,

II nagrodę dla Nikoli Dej z klasy 2B za utrzymanie wysokiego poziomu z ubiegłorocznych zmagań i porwanie publiczności do wspólnej zabawy,

III nagrodę dla Agaty Batko z klasy 1E za silny i wyrazisty głos oraz umiejętność śpiewu i jednoczesnej gry na ukulele,

Wyróżnienie dla Katarzyny Oleksy z klasy 2B za charyzmę sceniczną i autorski wyraz w interpretacji francuskiej piosenki,

Wyróżnienie dla Nadine Chudaszek z klasy 1F za oscarowe wykonanie piosenki, w której zmierzyła się z Lady Gagą,

Wyróżnienie dla Joanny Gajdzik i Ewy Wiśniewskiej z klasy 2F za stylową prezentację i interpretację polskiej rockowej piosenki oraz porwanie sali do wspólnej zabawy.

Adam Majcherek
Katarzyna Bondyra
Marek Batorski
Natalia Kurzyńska