Indonezyjskie klimaty w Dwunastce

W 2013 roku XII LO nawiązało współpracę z globalną organizacją AIESEC prowadzoną przez młodych ludzi, studentów i absolwentów uczelni wyższych. AIESEC od ponad 65 lat realizuje program międzynarodowych praktyk i wolontariatów, docierając do ponad 120 krajów na całym świecie. Celem AIESEC jest działalność mająca na celu wspieranie rozwoju w zakresie np. aktywnego uczenia się, kształtowania postaw przedsiębiorczości, jak też rozwijania odpowiedzialności ekologicznej, społecznokulturowej czy ekonomicznej.

Przez 2 tygodnie swojej obecności w murach  naszej szkoły wolontariusze, którzy przybywają do nas z najróżniejszych zakątków świata, odwiedzają klasy i prowadzą zajęcia w języku angielskim. W ciekawy sposób za pomocą filmików, prezentacji i zabaw przedstawiają nam swoje kraje, kulturę, charakterystyczny strój, muzykę i sport oraz wiele ciekawostek. 

W tym roku uczniów dwunastki odwiedził student z Indonezji – Davin. Celem jego wizyty była nauka języka angielskiego i poznanie lokalnej kultury. Na lekcjach zaprezentował nam informacje o swoim kraju oraz odpowiedział na nurtujące nas pytania. Dowiedzieliśmy się m. in. jak wyglądają domy w Indonezji a także kiedy i gdzie udać się na wakacje. Ciekawy wątek stanowiła opowieść o miejscowych zwyczajach. Uczniowie szlifowali również umiejętności komunikacyjne z języka angielskiego, podejmując z naszym gościem rozmowy na różne tematy.

Davin również miał szansę zapoznać się z polskimi zwyczajami i potrawami. Zaprezentowaliśmy mu między innymi, jakiej muzyki słucha młodzież w Polsce. Opowiadaliśmy o swoich pasjach i zainteresowaniach oraz w jaki sposób spędzamy swój wolny czas.

Nie zabrakło też kulinarnego aspektu naszych spotkań. Davin zapoznał się ze specyfiką tradycyjnej polskiej kuchni oraz upodobaniami współczesnych nastolatków w zakresie potraw, smaków i dań. Nasz gość najbardziej polubił pierogi ruskie:).

Kontakt z przybyszem z innego kontynentu był dla nas ciekawą i niecodzienną formą nauki języka angielskiego oraz okazją do poszerzania horyzontów, poznawania odmiennych kultur i zwyczajów, zdobywania wiedzy o świecie.

Dziękujemy naszemu gościowi za przekazaną wiedzę i ciekawe spotkania lekcyjne. Szczególne podziękowania należą się Dyrekcji XII LO, Radzie Rodziców za umożliwienie tej wizyty oraz organizatorce projektu pani Agnieszce Świątek. 

Tekst: Gabriel Garwoliński (klasa I E)
Zdjęcia: Paweł Owsianka