Nie każdy lek ma swoją cenę, czyli o oddawaniu krwi w XII LO.

W ostatnim wydaniu (1 marca 2019) Tygodnika Nowohuckiego GŁOS w dodatku „Głos Młodej Huty” znalazł się artykuł opisujący cykliczne akcje krwiodawstwa w naszej szkole. Zapraszamy do lektury.

Nie każdy lek ma swoją cenę!

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie każdy lek ma swoją cenę. Nie każdy da się wyprodukować, nawet jeśli nauka i technologia czasami wyprzedza bieżący XXI wiek. Bezcenny lek, który ratuje to co w ludzkich kategoriach także nie ma ceny – życie, to KREW. Młodzież XII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że jedynym źródłem pozyskania takiego leku jest oddanie jej przez Dawcę. Uczniowie od lat angażują się w liczne akcje i projekty o charakterze charytatywnym. Wśród nich szczególne miejsce zajmują cykliczne akcje honorowego oddawania krwi. Mimo dość żmudnej i restrykcyjnej procedury kwalifikacji uczniowie Dwunastki nie wykazują najmniejszych oznak zniechęcenia i zwątpienia. W umówione dni, o wyznaczonej godzinie stawiają się gromadnie w sali gimnastycznej swojej szkoły przy osiedlu Kolorowym 29A aby z drugim człowiekiem podzielić się darem swojego serca – prawie dosłownie, bo swoją krwią. W tym roku szkolnym odbyły się już dwie takie akcje – 17 września ubiegłego roku oraz 10 stycznia bieżącego roku. Przed Szkołą stoją przygotowania do kolejnej akcji, która zaplanowana jest na dzień 7 marca 2019. Akcje w XII Liceum Ogólnokształcącym mają charakter otwarty. Każdy zainteresowany, kierowany potrzebą serca lub zwykłą ciekawością, może odwiedzić naszą szkołę w dzień akcji. Ekipa wyjazdowa Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie oraz członkowie Hutniczego Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK goszczą w murach Dwunastki od godziny 9 rano aż do ostatniego zakwalifikowanego do donacji Dawcy. Istnieje wtedy możliwość uzyskania pełnej i fachowej informacji związanej z Honorowym Krwiodawstwem. Serdecznie zapraszamy każdego pełnoletniego mieszkańca naszej pięknej dzielnicy i nie tylko. Krwiodawcą można być od 18 roku życia aż do ukończenia 65 lat. Oprócz przekonania, ze jest to wartościowe i dające satysfakcję przedsięwzięcie, niewiele więcej potrzeba do jego realizacji. Wystarczy dowód tożsamości, odrobina cierpliwości podczas procesu kwalifikacji i kilka chwil później można być dumnym, że moja krew uratuje życie drugiego człowieka, bo taka jest tutaj stawka.

Pragniemy podziękować naszym uczniom, którzy wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka wykazali obywatelską odwagę i w ciągu ostatnich 5 lat dołączyli do społeczności Honorowych Krwiodawców. Życzymy Wam nieustawania w realizacji podjętego w młodości szlachetnego wyzwania także w przyszłości, w dorosłym życiu. Tak trzymać! Bądźcie z nami dalej, bo My na pewno będziemy to robić…dopóki życie trwa, a z drugiej strony będzie Człowiek – Biorca.”

autor tekstu: SP