Świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości

9 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Okoliczności były wyjątkowe, bowiem w tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę wolności po 123 latach zaborów. Gospodyniami uroczystości były pani profesor Małgorzata Nazarewicz, opiekunka Samorządu Szkolnego oraz Katarzyna Oleksy, przewodnicząca szkoły.

Klasy drugie zgromadziły się na sali gimnastycznej o godzinie 9.00, klasy trzecie o 10.00, a klasy pierwsze o 10.45. Około 11.00 wszyscy byli gotowi na kulminacyjny moment tych obchodów: na salę wprowadzono sztandar szkoły i o godzinie 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy hymn Polski. „Mazurek Dąbrowskiego” na ponad 500 głosów zabrzmiał imponująco, a mocy wydarzeniu dodawał fakt, że śpiewany był w tym samym czasie przez uczniów szkół w całej Polsce. Z łatwością moglibyśmy znaleźć się w księdze rekordów Guinnessa!

W trakcie uroczystości publiczność obejrzała program artystyczny przygotowany przez uczniów pod kierunkiem pani profesor Nazarewicz. Na to różnorodne widowisko złożyły się film, przedstawienie pantomimiczne, śpiew i występ sportowy. Wielu widzów, w tym nauczyciele, przyznawało się do wzruszeń i nie ukrywało łez.

Pan dyrektor Ryszard Nowak wygłosił okolicznościowy, emocjonalny wykład na temat drogi Polaków do wolności. Szczególnie mocno wybrzmiał on na spotkaniu z uczniami klas pierwszych, do których adresowano pełną wersję przemówienia. Młodzież wysłuchała historii z uwagą i nagrodziła mówcę długimi oklaskami.

Dla klas pierwszych 9 listopada był w szkole jeszcze bardziej wyjątkowy niż dla pozostałych. Wszyscy uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie i oficjalnie stali się członkami szkolnej społeczności Dwunastki. Kolejne emocje wywołał konkurs pieśni patriotycznych. Rozpoczęło go wspólne odśpiewanie „Pierwszej Brygady”. Następnie zaprezentowały się poszczególne klasy: 1A („Serce w plecaku”), 1B („Marsz strzelców”), 1C („Hej, hej ułani!”), 1D („Przybyli ułani pod okienko”), 1E („Jak to na wojence ładnie”), 1F („Rozkwitały pąki białych róż”). Rywalizacja była bardzo wyrównana i  jurorzy (pan dyrektor Ryszard Nowak, pani profesor Dorota Tulej – Malik, pan profesor Adam Wysoczański) nie mieli łatwego zadania. Werdykt okazał się arcysalomonowy! Pierwsze miejsce zajęła klasa 1B, drugie przypadło klasom 1F, 1D i 1A, a trzecie 1C i 1E. Zatem gratulacje należą się wszystkim! Także nauczycielom, którzy na koniec popisali się brawurowym odśpiewaniem piosenki „Raduje się serce” !!

Świętowaliśmy tego dnia bez patosu, ale refleksyjnie, ze wzruszeniami, wesoło i z poczuciem humoru. Wszak mamy powód do radości! Setna rocznica odzyskania niepodległości zdarza się tylko raz! Niech żyje Niepodległa!!!