Widowisko dumy i radości – 19 X 2018

W piątek 19 października 2018 roku przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Imprezę zorganizowało Kuratorium Oświaty w Krakowie.

W uroczystościach udział wzięło około 10 tysięcy uczniów małopolskich szkół. Większość z nich przybyła z proporcami i sztandarami szkół, przebrana w stroje z epoki lub regionu.

XII Liceum Ogólnokształcące reprezentowała klasa Ie oraz członkowie Samorządu Uczniowskiego: Przewodnicząca Szkoły Anna Czachurska (klasa 3a), Aleksandra Zębol (klasa 3a), Oliwia Pachel (klasa 3f) i Katarzyna Oleksy (klasa 2b).

O oprawę i stosowne stroje zadbała profesor Małgorzata Nazarewicz. Uczniowie prezentowali transparent z jakże ważnym przesłaniem patrona naszej szkoły Cypriana Kamila Norwida ,,Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.

W rolę Cypriana Kamila Norwida wcielił się Jarosław Stępień (klasa 1e), w rolę przedstawicielki epoki wcieliła się Ilona Kaczmarczyk (klasa 1e).

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w Katedrze Wawelskiej, po zakończeniu której młodzież z Jeźdźcem Pamięci na czele – jadącym konno Panem Włodzimierzem ,,Wową’’ Brodeckim – przemaszerowała ulicą Grodzką, przez Rynek Główny, ulicą Szewską, Piłsudskiego aż do Parku Jordana.

Na ulicy Grodzkiej szeregi naszej reprezentacji zasilił Pan Dyrektor Ryszard Nowak.

Marsz wzbudzał powszechne zainteresowanie, zarówno mieszkańców Krakowa jak i turystów. Uczeń naszej szkoły Oskar Świerkot (klasa 1e) swoją niebanalną fryzurą – wpisaną w klimat imprezy – przyciągnął szczególną uwagę turystów z Azji.

W Parku Jordana każda szkoła została przywitana i zaprezentowana przez Małopolską Kurator Barbarę Nowak.

Uczniowie kolejny raz mieli szansę przedstawienia swojego przesłania i okolicznościowych strojów. Uroczystości w Parku odbywały się przy dźwiękach orkiestry dętej, na młodzież czekały okolicznościowe pamiątki i ciepły poczęstunek.

Dziękujemy wszystkim uczniom naszej szkoły za udział w tej uroczystości.

Profesor Paweł Owsianka czujnym okiem fotografa rejestrował ulotne chwile tego doniosłego wydarzenia.

Dorota Tulej-Malik