Dwunastkowe „Orły” w stolicy

Wzorem ubiegłych lat, tak i w tym roku, miał miejsce, wpisany w długą tradycję szkoły, „Obóz dla Orłów”. W dniach 4 – 5 czerwca 2018 roku dziesięciu wyróżniających się w nauce uczniów XII LO, wraz z Panią profesor Magdaleną Płocicą oraz Panią profesor Katarzyną Lisak-Świstak odwiedziło naszą stolicę – Warszawę.

Pierwszego dnia po przybyciu na miejsce i zakwaterowaniu udaliśmy się do siedziby Telewizji Polskiej, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć na żywo produkcję ważniejszych programów informacyjnych takich jak: Panorama czy TVP Info. Udało nam się porozmawiać z Panem Markiem Wilkiem – dziennikarzem i lektorem, który wprowadził nas w tajniki swojej pracy. Przyglądaliśmy się z reżyserki, jak na żywo pracuje pan reporter Adam Krzykowski, który po skończonym programie opowiedział o swojej zawodowej przygodzie związanej z pracą w telewizji. Naszym przewodnikiem oraz ekspertem przez cały czas zwiedzania TVP był pan Tomasz Baraniecki – montażysta, któremu gorąco dziękujemy za poświęcony czas i przekazaną wiedzę.
Kolejnym punktem wycieczki był Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie byliśmy świadkami zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza a następnie uczestniczyliśmy w zajęciach w Dowództwie Garnizonu-Warszawa. Nasza szkoła otrzymała dyplom od dowódcy Garnizonu-Warszawa – pana gen. bryg. Roberta Głąba. Potem udaliśmy się zwiedzać Pałac Prezydencki i Łazienki Królewskie. Tu mieliśmy „zajęcia w terenie” w języku angielskim.

Drugiego dnia, z samego rana wybraliśmy się do Muzeum Narodowego, w którym podziwialiśmy dzieła najwybitniejszych artystów polskich, m.in. Józefa Mehoffera czy Józefa Chełmońskiego. Następnie zwiedziliśmy Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto. Obowiązkowym punktem programu był Zamek Królewski, gdzie obejrzeliśmy filmy o zniszczeniu zamku podczas II wojny światowej. Nie mogliśmy opuścić Warszawy bez wstąpienia do Bazyliki Archikatedralnej oraz Kościoła Św. Krzyża, gdzie znajduje się epitafium z urną z sercem Fryderyka Chopina.
Podczas tych intensywnych dwóch dni mieliśmy także sposobność do nowych doświadczeń kulinarnych. Próbowaliśmy tradycyjnych potraw kuchni izraelskiej i sardyńskiej. „Orłom” towarzyszył przez cały czas uśmiech, świetna zabawa i piękna, słoneczna pogoda.

Pragniemy serdecznie podziękować sympatycznej pani Agnieszce Baranieckiej z firmy AGABA Edu-Tur, która była opiekunem naszej wycieczki, zapewniając profesjonalny serwis organizacyjno-przewodnicki oraz sponsorowany serwis kulinarny dla niebanalnej grupy dwunastu „Orłów” z Dwunastki. Pani Agnieszko dziękujemy!

Orły z Dwunastki