Przegląd Twórczości Artystycznej Młodzieży – Przegląd Muzyczny 2018

We wtorek 20. marca miał miejsce doroczny przegląd twórczości artystycznej naszej młodzieży. Zamiast siedzieć w ławkach nasi uczniowie udali się do Teatru Ludowego. Na jego gościnnych deskach odbył się przegląd muzyczny, a później teatralny.

Do konkursu muzycznego zgłosiło się siedem solistek i dwa duety, w tym jeden żeński, a drugi mieszany. Tak więc w tym roku wysłuchaliśmy tylko jednego instrumentalisty, tym razem nie wystąpił żaden zespół instrumentalny. Jury obawia się, żeby ta nowa sytuacja nie rozpoczęła jakiegoś trwałego trendu unikania przez młodzież aktywności w grze na instrumentach, a przez chłopców nawet śpiewania.

Przegląd prowadzili sprawnie, wplatając w wypowiedzi dowcipne kwestie, Zuzanna Biały i Karol Wątroba. Na początku konferansjerzy przedstawili Jury przeglądu, w skład którego weszli Dyr. Adam Majcherek jako przewodniczący, Pani Profesor Katarzyna Bondyra, Pan Profesor Marek Batorski i Przewodnicząca Szkolnego Samorządu Uczniowskiego Anna Czachurska. To kompetentne grono (dość przypomnieć, że Pani Katarzyna Bondyra to absolwentka szkoły wokalistyki jazzowej, a Pan Marek Batorski to czynny muzyk) przystąpiło do oceniania naszych artystów.

Jako pierwsze zaprezentowały się: Wiktoria Książek z klasy 2C i Martyna Mucha z klasy 2B. Duet ten wykonał interpretację utworu pt. „Kolorowy wiatr”, motyw pochodzący z filmu „Pocahontas”, w polskiej wersji językowej śpiewany przez Edytę Górniak. Ten znany temat zabrzmiał dość czysto i wiernie w stosunku do oryginału. To wrażenie potęgowały fragmenty filmu wyświetlane w tle, więc odnosiło się wrażenie, że to nie Wiktoria i Martyna śpiewają, ale animowane postaci. Co ważne w duecie, śpiewały równo.

Sandra Doroz z klasy 1F przedstawiła swoją wersję „Say something” z repertuaru Christiny Aguilery. To dość monotonny utwór, więc siłą rzeczy nie mógł liczyć na żywiołowy odbiór. W dodatku Sandra, w przeciwieństwie do poprzedniczek, śpiewała po angielsku, co nie ułatwiało jej zadania.

Zuzanna Biały z klasy 2A zaśpiewała znaną piosenkę autorstwa Wojciecha Młynarskiego z muzyką Jacka Mikuły „Moje serce to jest muzyk”, pierwotnie wykonywaną przez Ewę Bem. Zuza miała dwa atuty. Po pierwsze to znany utwór, nośny, prawdziwy przebój. Publiczność podchwyciła to i klaskaniem dopingowała wykonawczynię. A po drugie – oprócz co najmniej poprawnego śpiewu Zuzanna zaprezentowała prawdziwe i świadome zachowanie sceniczne.

Katarzyna Oleksy z klasy 1B i Stefan Tarko z klasy 2E zaśpiewali „Riptide” znany z wykonania Vance Joy’a (słowa James Keogh, muzyka również jego we współpracy z Edwinem White’m i Johnym Castle). To jedyni, którzy wykonali utwór prawdziwie „na żywo”. Stefan sprawnie wykonywał podkład, a Kasia równie sprawnie śpiewała. Ich występ się spodobał, o czym świadczyły żywiołowe brawa publiczności.

Daria Wąsik z klasy 2C zaprezentowała piosenkę „Radość najpiękniejszych lat” autorstwa Jarosława Kukulskiego (muzyka) oraz Janusza Kondratowicza i Wojciecha Jagielskiego (słowa), którą miała w repertuarze Anna Jantar. Znamy Darię z występu w zeszłym roku i trzeba przyznać, że zaprezentowała się dużo lepiej. Śpiewała przede wszystkim odważniej i pełnym głosem.

Alicja Lis z klasy 1F zaśpiewała „Someone like you” z repertuaru Adele. To trudny dla wokalisty i w pewien sposób nieoczywisty utwór, nie mający skocznej, przebojowej linii melodycznej, oparty na wykonawczej interpretacji. Występ Alicji z każdą sekundą nabierał barwy, bardzo się podobał publiczności i członkom jury, zwłaszcza fance Adele, jaką jest Pani Katarzyna Bondyra.

Nieśmiertelne „Hallelujah” autorstwa Leonarda Cohena zaprezentowała Katarzyna Oleksy z klasy 1B, która tym razem wystąpiła sama. Piosenka jest bardzo znana, więc i zabrzmiała swobodniej, publiczność reagowała na jej występ spontanicznie.

Ania Dąbrowska z Dagmarą Melosik napisały „Nieprawdę”, którą po swojemu zinterpretowała Nikola Dej z klasy 1B. Jej wykonanie sprawiało rażenie „wycofanego”, co podkreślała sama wokalistka. Stała nieruchomo, często z zamkniętymi oczami, skupiona, wsłuchana w swój głos, ale właśnie dlatego śpiewała czysto i pewnie. Czyżby faworyt do nagrody?

Jako ostatnia zaprezentowała się Aleksandra Zembol z klasy 2A. Zaśpiewała znany przebój Anny Jantar „Nic nie może wiecznie trwać”, który napisała dla niej znana spółka autorska Andrzej Mogielnicki i Romuald Lipko. Zabrzmiał tak jak w oryginale – skocznie, przebojowo i …nieco sentymentalnie. Jak widać może właśnie z tego powodu do dzisiaj trwa podziw młodego pokolenia dla dokonań tragicznie zmarłej Anny Jantar, której aż dwie piosenki zabrzmiały na tegorocznym przeglądzie.

 

WERDYKT JURY

Jury Przeglądu Muzycznego Młodzieży XII LO) składa głębokie podziękowanie wszystkim uczestnikom przeglądu za wykazaną odwagę i niełatwą decyzję o publicznym występie. Jednocześnie Jury nie ukrywa zawodu z powodu udziału tylko jednego instrumentalisty, braku zgłoszenia zespołu muzycznego i wokalistów.

Wykonawczynie zaprezentowały wyrównany poziom wokalny, stąd trudna decyzja jurorów podjęta została po burzliwych obradach i ostatecznie niejednogłośnie.

Decyzją Jury przyznano następujące nagrody:

I miejsce ex equo dla Nikoli Dej z klasy 1B za wypływający z wewnętrznego skupienia zdecydowany występ i dla Zuzanny Biały z klasy 2A za niemal profesjonalną sceniczną prezentację wybranego utworu;

II miejsce dla Katarzyny Oleksy z klasy 1B za interpretację pełnym głosem znanego tematu;

III miejsce dla Alicji Lis z klasy 1F za zakończone sukcesem zmierzenie się z niełatwym, a znanym utworem;

Wyróżnienie dla Darii Wąsik z klasy 2C za poczynione postępy w porównaniu z ubiegłym rokiem.

 

Adam Majcherek
Katarzyna Bondyra
Marek Batorski
Anna Czachurska