W cieniu Wezuwiusza – obóz krajoznawczo – turystyczny we Włoszech

W dniach od 8 września do 15 września 2017 roku  młodzież z naszej szkoły wzięła udział w obozie krajoznawczo-turystycznym we Włoszech, zorganizowanym przez nauczycieli:  profesor  Jolantę Cupiał, profesor Magdalenę Płocicę i profesor Katarzynę Lisak-Świstak.

Był to już piąty tego rodzaju zorganizowany wyjazd z naszej szkoły (poprzednie-Grecja, Bułgaria i Stambuł, Czarnogóra, Hiszpania).

Tegorocznymi Uczestnikami obozu byli następujący uczniowie:

klasa 2A  profil – medialno-artystyczny:

Anna Czachurska, Karolina Dudzik, Agnieszka Gawlik, Magdalena Głąb, Karolina Jamka, Natalia Machnik, Magdalena Marzec, Karolina Mądrzyk, Julia Mirzejewska, Pietrzak Izabela, Wiktoria Puchała, Julia Wantuch, Aleksandra Zembol, Magdalena Żuchowska,

klasa 2F – profil politechniczny :

Piotr Morąg,

klasa 3B profil psychologiczno-pedagogiczny:

Weronika Włodarczyk, Gabriela Matlak,

klasa 3D profil sportowy:

Sebastian Bentkowski, Gabriela Kierzkowska, Pola Kruc, Agata Marek, Klaudia Nalepa, Jadwiga Osika, Wiktor Salamonowicz,

klasa 3E profil geograficzno-językowy:

Wiktoria Czaicka, Klaudia Charzewska, Anna Fundament, Julia Górnik, Julia Łach, Magdalena Mirocha, Magdalena Przewoźniak,

klasa 3F profil politechniczny:

Jan Godzicki, Patryk Maćkowski,

tegoroczne maturzystki  klasy 3E profil geograficzno-językowy:

Magdalena Gawlik, Angelika Jabłońska, Weronika Migdał, Anna Zdybał.

Dlaczego na nasz obóz wybraliśmy właśnie Włochy? Odpowiedź jest oczywista. Włochy to kraj pełen słońca i piękna, zamieszkany przez pogodnych i życzliwych ludzi… Do Italii przybywają nie tylko spragnieni słonecznej pogody i ciepłego morza turyści, ale także miłośnicy pięknych pejzaży i oczywiście wszyscy ci, którzy chcą lepiej poznać europejską kulturę. I naszą grupę tworzyli tacy właśnie ciekawi świata ludzie – geografowie, humaniści, ścisłowcy, językoznawcy, sportowcy, wszyscy ci, których łączy pasja poznawania świata i jego zjawisk. Nie bez znaczenia była także możliwość zastosowania w praktyce języka włoskiego, którego dość duża część uczestników naszej wyprawy uczy się.

Trasa naszego obozu  wiodła przez  Czechy i Austrię. We Włoszech zwiedziliśmy kilka regionów: Wenecję Euganejską, Emilię-Romanię, Toskanię, Umbrię, Lacjum i Kampanię, pokonując 3668 km. Włochy tak bardzo nas zauroczyły, że wszyscy razem zrobiliśmy ponad 9 tys. zdjęć!!!  Prezentujemy tylko wybrane fotografie.

Wenecja

Miasto na wodzie, Królowa Adriatyku – zajmuje 118 małych wysp na bagnistej lagunie. Cały ten obszar znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Solfatara

Wygasły wulkan Solfatara znajduje się w pobliżu Neapolu w miejscowości Pozzuoli (ok.15 km od Neapolu).

Największą atrakcją, a zarazem znakiem rozpoznawalnym (oprócz zapachu) wulkanu Solfarta są parujące szczeliny gór oraz dwa gejzery znajdujące się na jego północy. Ekshalacje wulkaniczne składające się z przegrzanej pary wodnej, zawierającej dwutlenek węgla i siarkowodór, osiągają w tych miejscach 160ºC. Dodatkowo grunt w ich pobliżu jest tak rozgrzany, że czuć jego ciepło przez podeszwy butów.

Pompeje

Miasto w Kampanii, zniszczone w czasach cesarstwa rzymskiego przez erupcję wulkanu Wezuwiusz w dniu 24 sierpnia 79 roku. Popiół wulkaniczny, który zasypał Pompeje, utrwalił budowle, przedmioty oraz niektóre ciała ludzi i zwierząt, które mieliśmy okazję zobaczyć.

Sorrento

Miejscowość, położona nad Zatoką Neapolitańską (Morze Tyrreńskie) naprzeciw Wezuwiusza, słynie z przepięknych widoków, stąd też cieszy się dużą popularnością wśród turystów.

Capri Apragopolis

wyspa na Morzu Tyrreńskim w Zatoce Neapolitańskiej, do której dopłynęliśmy statkiem, zbudowana jest ze skał wapiennych. Do Capri – stolicy wyspy, jednego z najbardziej eleganckich miasteczek we Włoszech  – wyjechaliśmy kolejką szynową.

 

„Zobaczyć Neapol i umrzeć…”

Neapol położony malowniczo nad Zatoką Neapolitańską z widokiem na słynny wulkan Wezuwiusz, miasto jest znane z pysznej neapolitańskiej pizzy, głośnych i sympatycznych  ludzi, wąskich uliczek, z budynków z suszącym się na balkonach praniem.

Wielu z nas tak bardzo zachwycił, że na pewno do niego wrócimy.

Monte Cassino

wzgórze (519 m n.p.m.)  we Włoszech (Apeniny Środkowe), między Rzymem i Neapolem. U podnóża góry znajduje się miasto Cassino. Na szczycie zwiedziliśmy Opactwo Benedyktyńskie (zbombardowane w 1944r., odbudowane po II wojnie światowej). W czasie II wojny światowej miały tu miejsce walki pomiędzy wojskami alianckimi a niemieckimi. W skład wojsk alianckich wchodził II Korpus Wojska Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa, którego żołnierze jako pierwsi zawiesili biało-czerwoną flagę po zajęciu wzgórza opuszczonego przez wojsko niemieckie.

Na Polskim Cmentarzu Wojennym powitał nas napis: „Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”. Oddając hołd walczącym i poległym żołnierzom gen. W.Andersa, złożyliśmy wiązankę kwiatów (15 białych róż i 15 czerwonych róż) oraz  zapaliliśmy znicze.

Rzym

stolica i największe miasto Włoch, położone w regionie Lacjum, w środkowej części kraju nad rzeką Tyber i Morzem Śródziemnym.

W Wiecznym Mieście zwiedziliśmy najważniejsze zabytki: Koloseum, Forum Romanum, Kapitol, Plac Wenecki z monumentalnym pomnikiem poświęconym Wiktorowi Emanuelowi II, najsłynniejszą fontannę di Trevi, słynne Schody Hiszpańskie, Panteon, Pizza Navonę ze słynną Fontanną dei Quattro Fiume i kościołem Św.Agnieszki.

Watykan

Odwiedziliśmy najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni i najmniejsze niepodległe państwo pod względem liczby ludności. Watykan  jest siedzibą najwyższych władz Kościoła katolickiego.

Zwiedziliśmy wspaniałą Bazylikę Św. Piotra z jej niezliczonymi dziełami sztuki. Zatrzymaliśmy się  w Kaplicy Świętego Sebastiana, w której  jest  grób błogosławionego Jana Pawła II, aby oddać hołd Ojcu Świętemu.

 

Program naszego obozu był niezwykle intensywny i pozostawił piękne wspomnienia. Włochy będą kojarzyć się  nam ze  słońcem, gorącym powietrzem, hałasem cykad, piękną muzyką, dobrą kuchnią, pogodnymi i otwartymi na innego człowieka ludźmi, ale też z tradycją i historią.

Warto odwiedzić ten piękny kraj.

                                                                                                                     Uczestnicy obozu

 

Zdjęcia:  Jolanta Cupiał,
Magda Gawlik, absolwentka XII LO