KLASA 2E NA UJ

W środę, 16 listopada 2016 roku klasa 2e (geograficzno-językowa), w ramach patronackiej współpracy między XII LO a Uniwersytetem Jagiellońskim, udała się wraz z opiekunem – panią profesor Agnieszką Świątek na wykład do Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ, który znajduje się przy ulicy Gronostajowej 7.

Temat wykładu brzmiał: „Promieniowanie słoneczne jako źródło energii dla ekosystemu ziemskiego”. Na początku wystąpienia pani dr hab. Anita Bokwa oprowadziła nas po uczelni. Następnie udaliśmy się do sali wykładowej, aby przypomnieć sobie informacje z astronomii – Słońce, Układ Słoneczny, Droga Mleczna…

Kolejna część spotkania była poświęcona energii słonecznej. Omówiliśmy jej znaczenie w funkcjonowaniu ekosystemu i rolę w życiu ludzi. Dowiedzieliśmy się, że efekt cieplarniany jest naturalnym i potrzebnym zjawiskiem, bez którego życie na Ziemi by nie istniało. Omówiliśmy różnice między efektem cieplarnianym a globalnym ociepleniem.

Na końcu pani dr hab. Anita Bokwa odpowiedziała na wszystkie nurtujące nas pytania dotyczące np. tworzenia się chmur, pustyń mglistych, śniegu koloru ceglastego w Wielkich Górach Wododziałowych.

Zajęcia były interesujące i poszerzyły naszą wiedzę w zakresie astronomii.