DWUNASTKA W GDAŃSKU. OBCHODY UPAMIĘTNIAJĄCE WYDARZENIA GRUDNIOWE 1970

 

Dziewięciogodzinna podróż okazała się dla wszystkich bardzo męcząca. Miejscem naszego noclegu było schronisko młodzieżowe, leżące nieopodal stoczni. Pierwszy dzień zakończyliśmy projekcją filmu pt. ,,Czarny czwartek” (reż. Antoni Krauze), ukazującego wydarzenia tamtych lat.
 
Następnego dnia po śniadaniu, wraz z innymi grupami z Małopolski, udaliśmy się do Gdańska na Plac Solidarności pod Pomnik Trzech Krzyży, upamiętniający poległych stoczniowców. Po zakończeniu uroczystości przeszliśmy do budynku Europejskiego Centrum Solidarności. Tam byliśmy świadkami przemówień takich osobistości jak prezydent Lech Wałęsa, reżyser Andrzej Wajda oraz pisarz Stefan Chwin. Następnie mieliśmy chwilę wolnego czasu, aby pospacerować uliczkami starej części Gdańska. Kolejnym punktem programu był udział we mszy świętej o godzinie 17.00 w kościele pod wezwaniem św. Brygidy. Po zakończonym nabożeństwie wzięliśmy udział w marszu ulicami miasta, który to pochód zakończył się pod Pomnikiem Trzech Krzyży. Ku naszemu zaskoczeniu, pomimo dotkliwego mrozu, w jubileuszowych obchodach wzięło udział bardzo dużo osób w różnym wieku. W ten sposób zakończyliśmy nasz drugi dzień w Trójmieście i wróciliśmy do naszego schroniska.
 
Dzień trzeci zaczęliśmy bardzo wcześnie, bo już o 4.20, gdyż o godzinie 6.00 zaczynały się uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni, w której brał udział Prezydent Andrzej Duda. I tego dnia niekorzystna aura nie odstraszyła uczestników i obserwatorów obchodów. Wszyscy z uwagą wysłuchali apelu poległych oraz słów głowy państwa. Po południu, korzystając z chwili wolnego czasu, udaliśmy się na plażę w Gdyni Orłowo. Każdemu przydała się ta chwila wytchnienia od ciężkiej atmosfery wydarzeń Grudnia 1970. Po zrobieniu kilku zdjęć wróciliśmy do schroniska, aby przygotować się na ostatnią uroczystość. Rozpoczęła się ona w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni. Kilku uczniów m.in. z naszej szkoły zostało wyznaczonych do niesienia tablic podczas marszu, który odbył się po mszy świętej. Tablice zawierały informacje o poległych stoczniowcach. Pochód zakończył się pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 w Gdyni. Tam została odczytana lista nazwisk poległych oraz oddano salwę honorową, co ostatecznie zakończyło uroczystości.
 
Ostatni dzień nie dostarczył wielu wrażeń, gdyż o godzinie 7.00 rano zmęczeni, ale usatysfakcjonowani, udaliśmy się w stronę Krakowa.
 
Wzięcie udziału w uroczystościach było dla nas niesamowitym przeżyciem. Do tej pory nie mieliśmy dużej wiedzy o tych wydarzeniach, za to ta wycieczka sprawiła, że wiele dowiedzieliśmy się o bohaterach, którzy w grudniu 1970 wyszli i strajkowali o lepszy byt. Poznanie tej historii obudziło w nas wiele silnych emocji, przez co na pewno nie zapomnimy o poległych patriotach. Mamy nadzieję, że nasza szkoła jeszcze weźmie udział w tego typu wydarzeniu, gdyż dla młodych, często nieświadomych ludzi jest to najlepsza lekcja historii.
 
Karol Mrukot, Piotr Turek klasa 2f