Projekt znikający krajobraz

16 października 2016
Projekt „Znikające Krajobrazy” rozpoczął się od wykładu monograficznego wygłoszonego przez panią dr inż. arch. Hannę Hrehorowicz-Gaber z Politechniki Krakowskiej dla uczniów XII LO, Technikum im. Stanisława Staszica z Nowego Targu oraz studentów Architektury Politechniki Krakowskiej w siedzibie Fundacji „Zawsze Warto”. Wykład wprowadził nas w tematykę projektu, ukazał jak procesy zachodzące we współczesnym świecie powodują coraz szybszy zanik dziedzictwa kulturowego Beskidu Wyspowego i jak ważnym jest właśnie dzisiaj uchwycenie go na zdjęciach i w opisach. Jutro jego przejawy mogą zniknąć bezpowrotnie. Dowiedzieliśmy się, że zajmiemy się architekturą drewnianą Rabki z przełomu XIX i XX wieku, podczas gry terenowej „Szkiełko i oko”.

Dnia 4 listopada 2016 udaliśmy się do Rabki Zdrój, miejscowości uzdrowiskowej, jednak nie po to, aby stać się kuracjuszami tamtejszych ośrodków, ale by uwiecznić „Znikające krajobrazy.” Około godziny 8:30 wyjechaliśmy spod szkoły w stronę Kotliny Rabczańskiej. Drogę w autokarze umilały nam piękne widoki na szczyty, lasy i polany oraz lekko zakryte chmurzastą pierzyną słońce. Gdy dotarliśmy na miejsce poznaliśmy naszych kolegów z Technikum z Nowego Targu oraz studentów Architektury Politechniki Krakowskiej, z którymi następnie mogliśmy współpracować. Pani Agnieszka Fudali (jedna z organizatorek projektu) wprowadziła nas w zagadnienia związane z architekturą drewnianą Rabki z przełomu XIX i XX wieku. Rozdzieliliśmy się na grupy przy kawiarni „Zdrojowej”, która była również naszym miejscem zbiórki i przy „Fontannie ze słoniami”, która niestety na okres zimowy została zasłonięta. Każda z grup otrzymała listę zadań, karty obiektów, stare fotografie i mapki.

Moja grupa, składająca się z: Dominiki Walczyk, Justyny Wilkołak, Justyny Śmigły oraz Dariusza Nowaka przy współpracy z Panem Igorem z Koła Naukowego „Młoda Urbanistyka”, wylosowała jedną z wielu teczek. Zawarte w niej były skany starych zdjęć jednego z rabczańskich budynków, jego krótka historia i opis oraz obecna mapa miasta i plan sytuacyjny z 1888 roku.

Naszym pierwszym zadaniem było znalezienie budynku, zaznaczenie pokonanej trasy oraz miejsca, w którym budynek znajdował się na planie sytuacyjnym. Następnie zidentyfikowaliśmy, że wylosowany przez nas obiekt to Willa „Pod Gwiazdą”, która powstała w 1870r. Po rozmowie z przypadkowym przechodniem dowiedzieliśmy się trochę o jej celu. Niegdyś pełniła funkcję słynnej restauracji, w której podczas spożywania posiłku radośnie przygrywał fortepian. Teraz jest rozsypującą się ruiną, w której przesypiają jedynie bezdomni. Podobno budynek został wykupiony i jego nowy właściciel planuje renowację. Wykonaliśmy kilka zdjęć budynku od zewnątrz, z każdej strony oraz od wewnątrz.

Po udokumentowaniu naszej pracy zdjęciami udaliśmy się do „Zdrojowej”, by przy cieple herbaty i dźwięku radia szkicować. Wykonaliśmy rysunki budynku, szkic usytuowania budynku na działce oraz architektoniczne detale willi. Po rysowniczej pracy zjedliśmy pyszny obiad i przedstawiliśmy wyniki naszej pracy reszcie grup. Później zrobiliśmy razem grupowe zdjęcie. Atmosfera była serdeczna, uczniowie i studenci wykazali się dużym zaangażowaniem i umiejętnościami, stworzyli zgrane zespoły.

Przed wyjazdem udało nam się jeszcze kupić różne zdrowotne produkty w pobliskim sklepie uzdrowiskowym, a następnie wsiedliśmy do autokaru w stronę Krakowa.

Wracając wszyscy integrowaliśmy się rozmową oraz wspólnym śpiewem.

W czwartek 8 grudnia w zimowej scenerii Krakowa spotkaliśmy się ponownie, aby zaprezentować efekty naszej pracy warsztatowej oraz wyniki badań źródłowych. Każda kolejna grupa uczniowsko-studencka omawiała swój monograficzny temat, a były to historia i stan obecny siedmiu willi rabczańskich. Okazało się, że wszystkie grupy bardzo wnikliwie przyjrzały się budynkom, wyłoniły wszystkie detale architektoniczne, starały się porównywać współczesne widoki Rabki z tymi utrwalonymi na starych pocztówkach zdrojowiska.

Po krótkiej dyskusji odbyło się głosowanie i w ten sposób wyłoniliśmy laureatów naszego konkursu na najciekawszą prezentację monograficzną.

Miło mi poinformować, że nasza prezentacja pt. „Rabczańska willa Pod Gwiazdą” została doceniona i nasza grupa zajęła pierwsze miejsce. Drugie miejsce na podium zdobyła grupa z Technikum, prezentująca informacje o willi Warszawa. Trzecie miejsce na podium należało do naszej szkoły, zdobyła je grupa w składzie Dominika Utylska, Aleksandra Żmudzka, Ilona Kasperczyk, oraz pan Łukasz Szumal (Politechnika Krakowska) z prezentacją pt. „Willa Antonina – przywracanie wartości”.

Oto nasze nagrodzone prezentacje:
• „Rabczańska willa Pod Gwiazdą”
• „Willa Antonina – przywracanie wartości”.
Damian Małeta 3F