Festiwal naukowy

Wiele jest w Krakowie festiwali, ale TAKI tylko jeden!!!

W 2004 roku „Dwunastka” przystąpiła do realizacji projektu „Szkoła z klasą”. To właśnie w jego ramach odbył się w Szkole pierwszy Festiwal Nauki. Wydawało się, że będzie to jednorazowa atrakcja, a tymczasem rozwinął skrzydła. Po jego zakończeniu społeczność szkolna zadecydowała, że powinien na stałe wejść do kalendarza roku szkolnego. I tak się stało. Tradycją zatem jest, że raz w roku przeżywamy taki jeden, nietypowy dzień. Nauka, dzięki różnorodności form przekazu (pokazy, prezentacje, wykłady, konkursy, eksperymenty, doświadczenia, panele dyskusyjne, seminaria, warsztaty, konwersatoria, pomiary, konsultacje, wystawy…) zyskuje nowe dla uczniów oblicze. Szkoła żyje „innym życiem”. Uczniowie nierzadko przejmują rolę prowadzących zajęcia. Z ciekawymi wykładami i prelekcjami mury „Dwunastki” odwiedzają zaproszeni Goście – Ludzie związani z krakowskim (i nie tylko) światem nauki, kultury i sztuki.

I tak rok po roku dopisujemy kolejny rozdział do naszej historii…

Zaćmienie słońca towarzyszyło naukowemu powitaniu wiosny w XII LO. 20 marca 2015 roku w słoneczny od rana piątek młodzież naszej szkoły odwiedziła uczelnie, instytucje naukowe, placówki badawcze, czy oddziały muzealne, aby w nieco mniej konwencjonalny sposób pogłębić swoją wiedzę.

Klasy medyczne były w Wojskowym Centrum Krwiodawstwa, zapoznały się ze zbiorami Muzeum Farmacji Collegium Medicum oraz miały okazję wysłuchać wykładu na Uniwersytecie Pedagogicznym.
Profile geograficzno-językowe zawitały w budynkach Kampusu UJ, by wziąć udział w wykładach i warsztatach gleboznawczych zorganizowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Wody. W studiu telewizyjnym UPJPII w Katedrze Socjologii odbyły się warsztaty dla jednej z klas medialno-artystycznych. Druga klasa o tym profilu wysłuchała wykładu prof. Majcherka na Uniwersytecie Pedagogicznym.
Klasy sportowe aktywnie uczestniczyły w zajęciach jogi i współpracowały ze studentami Akademii Ignatianum w trakcie warsztatów z zakresu ratownictwa medycznego.
Mury naszego Liceum odwiedzili wykładowcy Instytutu Matematyki Politechniki Krakowskiej, Akademii Ignatianum oraz wolontariusze Fundacji Brata Alberta, Fundacji Podaruj Życie i Green Peace.
Słuchając wykładów, biorąc czynny udział w warsztatach bawiono się i uczono równocześnie. Kolejne uroczyste i niecodzienne spotkanie z nauką już za rok!
Ps. Serdeczne podziękowania dla organizatorów przedsięwzięcia: Jolanty Cupiał, Marty Kraszewskiej, Magdaleny Grudzień, Joanny Pełech-Pieszczyńskiej i Izabeli Stańdo w imieniu Dyrekcji i młodzieży szkolnej składa Małgorzata Mikos.