Egzotyka w XII LO – współpraca z AIESEC trwa!

W styczniu 2015 roku wszystkie klasy Dwunastki, podobnie jak w roku ubiegłym, miały możliwość zapoznania się kulturą innych krajów. Tym razem wizytę złożyli nam członkowie stowarzyszenia AISEC; studenci pochodzący z Brazylii i Kolumbii. Przez prawie dwa tygodnie codziennie przychodzili na zajęcia do innej grupy i w zajmujący sposób opowiadali, oczywiście po angielsku, o kulturze, historii, obyczajach swoich państw.

Mieliśmy okazję poznać studentkę administracji UFEC, miłośniczkę samby – Brazylijkę Flavię Pedroni. Bardzo zaciekawiła nas opowieść o głośnej w świecie tradycji karnawału w Brazylii, która jest żywo praktykowana nie tylko w Rio de Janeiro ale również w innych miastach.

Dzięki uprzejmości Flavi wzięliśmy udział w błyskawicznym kursie tańca i poznaliśmy podstawowy krok samby! Samba to żywy i energiczny taniec; wbrew pozorom nie taki łatwy, jak mogłoby się wydawać. Ale daliśmy radę!:)

Kolejnym gościem był Juan David Duarte z Kolumbii, który w swobodny sposób prowadził lekcję, włączając nas w żywe rozmowy, nie stroniąc od śmiechu i żartów. Opowiedział nam pokrótce o takich miastach jak Bogota i Cartagena. Dzięki prezentacji, którą przedstawił, utwierdziliśmy się w przekonaniu, że Kolumbia jest krajem zdumiewającym, pełnym uderzających kontrastów geograficznych i społecznych. Co ciekawe, Bogota jest położona na wysokości 2600 m n.p.m., a kraj ten jest 3,6 razy większy od Polski i nie występuje tam podział na pory roku.

Kontakty z gośćmi, przybyszami z innego kontynentu, reprezentantami innych kultur i tradycji stały się dla nas ciekawą, niebanalną formą rozszerzania horyzontów poprzez zdobywanie praktycznej wiedzy o świecie a także możliwością sprawdzenia umiejętności językowych. Dla niektórych spotkanie z Flavią i Juanem Davidem może nawet stanie się inspiracją do zagranicznych podroży akademickich..?:)

Jeszcze raz bardzo dziękujemy, że mieliśmy szansę uczestniczyć w tak fascynujących, niecodziennych lekcjach! Współpraca z zagranicznymi studentami rozwija się dzięki kontaktom z międzynarodową organizacją AISEC szkolnej inicjatorki oraz koordynatorki projektu – pani Agnieszce Świątek oraz dzięki wsparciu Dyrekcji XII Liceum.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne odwiedziny i barwne opowieści z dalekich krajów.

Liliana Graj (uczennica klasy 3e)