MARCIN MAMOŃ

Urodzony w Krakowie. Absolwent – matura ‘87. Dziennikarz, reżyser i producent. W okresie PRL pomysłodawca i założyciel Duszpasterstwa Szkół Średnich „Przystań” O.O. Dominikanów w Krakowie. Aktywny uczestnik Ruchu Wolność i Pokój. Po 1989 r. współzałożyciel  Ligii Republikańskiej i „Ruchu 100”. Jako dziennikarz i reporter pracował w „Czasie Krakowskim”, OTV Kraków, TVN i TVP. W latach 2006-2007 szef Redakcji Publicystyki TVP 2. Jako dziennikarz pracuje wielokrotnie w ekstremalnych warunkach, pojawiając się z kamerą tam, gdzie inni nie zdecydowali się jechać. Dobitnym tego przykładem było przeprowadzenie przez Marcina Mamonia wywiadu ze ściganym przez rosyjską FSB  legendarnym przywódcą powstańców czeczeńskich Szamilem Basajewem [news emitowany m.in. przez SKY news i BBC]. Jest autorem szeregu dokumentów i reportaży dla polskich i zachodnich stacji telewizyjnych. Do szczególnie ważnych należy zaliczyć: „The Smell of Paradise” dla VPRO (Holandia) i BBC i „Chechnya.The Dirty War” (dla Channel 4).  Szczególnie przejmujące są filmy poruszające tragedię Czeczenów m.in.: „Sen”, „Cena prawdy”, Prawdziwy Ojciec Chrzestny”, „… Albo śmierć”. Do innych ważnych przedsięwzięć dokumentalnych należą: „Wesele w kołchozie Komunizm”, „Szewardnadze”, „Alijew” , „Akajew”, serial dokumentalny traktujący o historii Stadionu X – lecia „Jarmark Europa”. Ostatnim dużym zrealizowanym projektem Marcina Mamonia jest 23 już zrealizowanych odcinkowy dokumentalny serial „Korespondent” (TVP 2). W przygotowaniu pięć kolejnych odcinków „Reportera”. Tematyką serialu są konflikty w obronie praw człowieka, konflikty narodowe, religijne i regionalne, wojny domowe i wojny zapomniane. Za film „Reporter – Somalia” otrzymał w 2007 r. nominację do nagrody za najlepszy serial dokumentalny na Festiwalu Telewizyjnym w Monte Carlo.  W jednym z ostatnio udzielonych  wywiadów powiedział „W prasie, w wiadomościach telewizyjnych nie ma prawdy. Co najwyżej zdarzają się półprawdy. Mam już doświadczenie i wiedzę, którą czerpię niemal tylko z tego co widzę na własne oczy, a to w żaden sposób nie zgadza się z przekazem w mediach. Rodzi się więc pewien bunt, naturalna reakcja na kłamstwo. W swoich filmach staram się więc pokazać jaka jest prawda, poszukać jej.”