LIDIA JAZGAR

Urodzona w Krakowie. Absolwentka  – matura ‘84. Wokalistka zespołu „Galicja”, konferansjer, autorka tekstów i muzyki. W latach 80 – tych założyła grupę „Galicja”, z którą w 1992 r. zdobyła laury na Studenckim Festiwalu Piosenki – III miejsce oraz Nagroda Specjalna „Piwnicy pod Baranami”, jedyna taka nagroda w historii festiwalu. Od tamtego czasu datują się związki z Piwnicą – występy w kabaretach Piotra Skrzyneckiego i samodzielne „piwniczne” koncerty. Lidia Jazgar z „Galicją” do dnia dzisiejszego z powodzeniem koncertuje w kraju i zagranicą. Ma na swym koncie szereg realizacji radiowych i telewizyjnych, m.in. Koncert Kolęd w Piwnicy pod Baranami dla TVP 2 i cykl Telewizyjnych Galicyjskich Wieczorów z Piosenką dla OTV Kraków. Wydała m.in. albumy płytowe: „Oczekiwanie” 92 r., „Za oknem zamieć” 96 r., „Czasem” 01 r., „Obok snów” 05 r., i „I niech w całym roku, będzie święty spokój” – zbiór kolęd i pastorałek 05 r. Jest pomysłodawczynią, organizatorem, reżyserem i konferansjerem Galicyjskich Wieczorów z Piosenką, które od 1995 r. na stałe zagościły w kalendarzu krakowskich imprez artystycznych. Obok gwiazd takich jak: Marek Grechuta, Grzegorz Turnau, Hanna Banaszak, Justyna Steczkowska, zapraszani są przez Lidię mniej znani, często dopiero zaczynający swoją karierę artystyczną. Kolejnym jej niezwykłym pomysłem jest cykl koncertów „Nowa Huta. Dlaczego Nie?!” Przedsięwzięcie to ma na celu promocję Nowej Huty jako nowego miejsca na koncertowej mapie Krakowa.  Lidia Jazgar chętnie angażuje się w działania charytatywne. Współpracuje z Fundacją im. Św. Alberta w Radwanowicach i Fundacją „Mimo Wszystko” Anny Dymnej. W 2007 r. została uhonorowana Medalem Św. Brata Alberta. W uzasadnieniu Kapituły Medalu czytamy: „Za wieloletnią działalność społeczną na rzecz Fundacji im. Brata Alberta poprzez organizowanie i prowadzenie koncertów dla osób niepełnosprawnych.”