JACEK PETRYCKI

Urodzony w Poznaniu Absolwent – matura ‘66. Chciał być fizykiem, a został jednym z najwybitniejszych polskich operatorów filmowych. Autor zdjęć do ponad 20 filmów fabularnych, w tym tych najwybitniejszych jak: Agnieszki Holland „Aktorzy prowincjonalni”, Gorączka”, „Kobieta samotna”, „Europa, Europa”, Krzysztofa Kieślowskiego „Amator”, „Bez końca”, Ryszarda Bugajskiego „Przesłuchanie”, Marcela Łozińskiego „Świadkowie”, „Las katyński”. Zrealizował również ponad 100 dokumentów. Najsłynniejsze to: „Robotnicy 71”, „Piwnica pod Baranami”. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. W 1999 r. nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii zdjęcia. Dwukrotnie nominowany do nagrody Oscara w dziedzinie dokumentu. Członek Polskiej Akademii Filmowej skupiającej wybitnych przedstawicieli polskiego świata filmowego.