EWA LIPSKA

Urodzona w Krakowie. Absolwentka – matura ‘63. Wybitna współczesna poetka i pisarka polska. Zaczęła pisać wiersze jeszcze w liceum. Debiutowała na łamach „Gazety Krakowskiej” wierszami: „Krakowska noc”, „Smutek” i „Van Gogh”. W latach 1970 – 1980 pracowała jako redaktor działu poezji w „Wydawnictwie Literackim”. Współredagowała miesięcznik „Pismo”, „Dekadę Literacką” i podziemną „Arkę”. Od 1991 r. przez dziesięć lat pełniła funkcję dyrektora Instytutu Polskiego w Wiedniu.  Obecnie żyje i pracuje w Krakowie. Jej ostatnia książka „Ja” znalazła się w gronie finalistów Nagrody Literackiej NIKE za 2004 r. Jest członkiem polskiego i austriackiego PEN – Clubu i członkiem założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wielokrotnie nagradzana m.in.: Nagrodą A. Bursy, Nagrodą Fundacji Kościelskich, Nagrodą A. Jurzykowskiego i Nagrodą Miasta Krakowa. Jest autorką licznych zbiorów wierszy i książek m.in.: „”Wiersze” 67 r., „Drugi zbiór wierszy” 70 r., „Trzeci zbiór wierszy” 72 r., „Czwarty zbiór wierszy” 74 r., „Przechowalnia ciemności” 85 r., „Wakacje mizantropa” 93 r., „Sklepy zoologiczne” 02 r., „Ja” 03 r., „Pomarańcza Newtona”. Jej wybory wierszy zostały przetłumaczone na kilkanaście języków m.in. na język angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, kataloński, hebrajski, albański i szwedzki.  Pytana, co jest najważniejsze powiedziała: „ Najważniejszy jest sens życia. I świadomość, że coś z naszych marzeń uda się zrealizować, że każdy z nas ma szansę wymyślić żarówkę i być Edisonem. I chyba miłość, która jest ponad tym wszystkim.”