BOGUSŁAW CHRABOTA

Urodzony w Krakowie. Absolwent – matura ‘83. Dziennikarz telewizyjny, radiowy i prasowy, a także publicysta i pisarz. Od 2 stycznia 2013 roku redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”.
Studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wielokrotny stypendysta instytucji w USA, m. in. w 1990 roku Departamentu Stanu USA, w 1991 roku Uniwersytetu Hartford (Con.), UMASS (Mass.), Boston College (Mass.), Columbia (NY), w 1993 roku National Forum Foundation. Zaczynał od publikacji w opozycyjnych czasopismach wydawanych w Krakowie. Od 1986 r. pisał m.in. w „Promienistych”, „Słowie”, „Tumulcie”, „BruLionie” oraz „Tygodniku Powszechnym” i „Znaku”. W latach późniejszych publikował m.in. w „Pressie”, „Ozonie”, „Newsweeku”, „Wprost”.
 Autor m.in. trzech tomów poezji:
• Kroniki z czasów Mitanni, Warszawa: „Twój Styl”, 2001
• Rysunki anatomiczne, Kraków: „Inter-Esse”: Suszczyński & S-ka, 1992
• Wpośrodku nocy, Białystok: „Łuk”, 1995
Autor powieści Ferzan, Warszawa : TOtamTO Art&Media, 2004;
tomu esejów „Mistyka pustyni”, Warszawa : Narodowe Centrum Kultury, 2011
oraz tomu wierszy i esejów „Königsberg. Historia rodzinna”, Warszawa: Narodowe Centrum Kultury, 2013.
Wykładowca akademicki (m.in. Uniwersytet Warszawski, Wyższa Szkoła im. Koźmińskiego, SWPS).
Blogi: Wirtualne Media i Salon24.pl.
Doświadczenie dziennikarza telewizyjnego zdobywał w TVP. Od 1990 roku był w TVP Kraków, później w 1992 roku został zastępca dyrektora Redaktora Naczelnego TAI w Warszawie. Od 1993 roku współtworzył telewizję Polsat. Pełnił w niej funkcje m.in. dyrektora programowego, szefa anteny, szefa informacji i publicystyki, był też pomysłodawcą różnych programów, w tym m.in. „Graffiti”, „Plus Minus”, „Ring”, serialu „Świat według Kiepskich”. Współtworzył m.in. programy „Na każdy temat”, „Idź na całość”, „Bar”. Autor formatu i producent programu „Państwo w państwie”. Od 2008 związany z Polsat News, gdzie prowadzi magazyn Wydarzenia Opinie Komentarze, a wcześniej był gospodarzem magazynu „To był dzień”. Komentator TOK FM, Radiowej Trójki, Polskiego Radia RDC i Radia PiN.
19 grudnia 2012 r. został powołany na stanowisko redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, które objął z dniem 2 stycznia 2013.
Członek założyciel Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego (1987). Członek Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego.
W 2006 razem z grupą Yeednoo wydał album Yeednoo, na którym pod pseudonimem Jabro Bogota wystąpił jako wokalista. Współautor muzyki ilustracyjnej do książki „Mistyka pustyni” (Warszawa, 2011).

11 grudnia 2011 odznaczony został Medalem „Niezłomnym w słowie”, a 5 czerwca 2014 Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.