AIESEC kontakt z studentami…

W styczniu 2016 roku uczniowie Dwunastki mieli możliwość zapoznania się z kulturą innych krajów oraz podszlifowania swoich umiejętności w zakresie języka angielskiego. Naszymi gośćmi były studentki – Kye-Ren Cheong z Australii oraz Zinia Dsouza z Nowej Zelandii. Przybyły do nas dzięki międzynarodowej organizacji AIESEC, która realizuje praktyki i wolontariaty w 126 krajach świata. Program umożliwia studentom rozwój osobisty i profesjonalny poprzez udział w projektach i pracę zespołową.

Naszym pierwszym gościem była bardzo sympatyczna, 21-letnia Australijka z Melbourne Kye-Ren Cheong. Opowiadała nam o kulturze, zwyczajach, potrawach, miastach oraz florze i faunie Australii. Oczywiście, w języku angielskim. Dowiedzieliśmy się na przykład co nieco o ludziach zwanych aborygenami, ich kulturze, zwyczajach, tańcach. Kye opowiadała również o ważniejszych i ciekawszych świętach i tradycjach w swoim kraju oraz podzieliła się z nami swoimi zainteresowaniami.
Kolejnym gościem, który nas odwiedził, była bardzo miła i roześmiana 19-letnia Zinia Dsouza z Nowej Zelandii. Zinia pokazała nam w formie filmiku legendę o powstaniu Nowej Zelandii. Opowiadała o zwyczajach i kulturze swojego kraju, np. o słynnym tańcu The Haka, wykonywanym przez mężczyzn przed każdym meczem rugby. Mówiła o swojej szkole, o różnych atrakcjach w niej występujących i podzieliła się z nami swoimi zainteresowaniami oraz ulubionymi potrawami (np. pastą z fermentowanych drożdży).

Kontakt z przybyszami z innego kontynentu był dla nas ciekawą formą nauki języka angielskiego oraz poszerzania horyzontów, okazją do poznania innych kultur i zwyczajów, zdobywania praktycznej wiedzy (faktów i ciekawostek) o świecie.

Dziękujemy naszym gościom za żywe spotkania i barwne opowieści i oraz niecodzienne, jakże ciekawe lekcje. Podziękowania kierujemy też pod adresem Dyrekcji XII Liceum i wszystkich organizatorów projektu opiekujących się naszymi gośćmi. Koordynatorką dorocznych spotkań ze studentami w ramach programu AEISEC jest p. Agnieszka Świątek.
Tekst: Natalia Adamska (klasa IE)
Zdjęcia: Paweł Owsianka